Syksyn 2022 ohjelma

Tasapaino- ja kuntoharjoittelu fysioterapeutin ohjaamana joka perjantai klo 11.00-11.45 T-Talolla (Vanha Hämeentie 29). Kaikille avoin. Järjestetään Turun Työväen Eläkeläisten kanssa.

Teemme päiväretken Vähäjärven lomakotiin torstaina 27.10. linja-autolla. Nautimme kauniista syysmaisemista niin matkalla kuin perillä ja ennen muuta Lomakodin tunnetusti herkullisesta ruokapöydästä, nyt joulukattauksella. Lähtö tapahtuu Turusta klo 8, ja perillä on luvassa tervetuliaisvastaanotto sekä tutustuminen taloon, pihapiiriin ja Vähäjärven miljööseen. Retki järjestetään Turun Työväen Eläkeläisten kanssa, ja mukaamme tulee myös Porin TSI:n jäseniä. Matkan kokonaishinta on 40 euroa. Tarkempia tietoja lähdöstä ynnä muusta saa ilmoittautumisen yhteydessä.

Musikaali Hiljaiset sillat Turun Kaupunginteatterissa la 19.11. klo 14. Pohjautuu Robert James Wallerin romaaniin vuodelta 1992. Ohjaajana Samuel Harjanne. Päärooleissa nähdään Maria Ylipää ja Jonas Saari. Hinta väliaikatarjoilun kera on jäsenille 35 euroa ja ei-jäsenille 40 euroa – paikat ovat parvella. Permantopaikan hinta on 59/64 euroa (paikka selviää syksyllä). Ilmoittautumiset viimeistään 10.10. Arjalle, Evalle tai yhdistyksen numeroon. Maksut joko toimistoon tai tilille (viite 5924).

Joululounas Paimion parantolan ravintola Toivossa pe 9.12. Hinta on 30 euroa, sisältäen kuljetuksen. Lähtö tapahtuu Tuomiokirkkopuiston Brahen patsaalta klo 12. Tarvittaessa välipysäkkeinä toimivat Runosmäki klo 11.15, Jyrkkälä 11.30, pizzeria Napoli 11.40 ja T-Talo 12.05. Ilmoittautumiset viimeistään 28.11. Arjalle, Evalle tai yhdistyksen numeroon. Maksut joko toimistoon tai tilille (viite 5940).

Edunvalvontakurssi T-Talolla ti 13.12. klo 10-13. Vetäjänä toimii Vähäjärven lomakodin entinen johtaja Tarja Västilä. Tapahtuman järjestää Eläkeläiset ry Varsinais-Suomen Aluejärjestö ry. Katso tiedot ilmoittautumisesta täältä.

Joulupuuro ja kahvi T-Talolla perjantaina 16.12. klo 12, yhdessä Turun Työväen Eläkeläisten kanssa. Tilaisuuden musiikista vastaavat Sirpa ja Olli.


Ensi vuoden ohjelmaa:

Ooppera Punainen viiva Turun kaupunginteatterissa la 28.1. klo 14. Hinta väliaikatarjoilun kera on jäsenille 50 euroa ja ei-jäsenille 70 euroa. Huom! Ilmoittautumiset viimeistään 28.11. Arjalle, Evalle tai yhdistyksen numeroon. Maksut joko toimistoon tai tilille (viite 5937).

Rattoisaa joulunaikaa kaikille!